Соціологічні опитування свідчать, що однією з найгостріших проблем для мешканців Київщини є корупція – понад 63% людей відзначають, що в цій сфері потрібно наводити лад. Найбільш «благодатними» сферами для охочих нажитися на простих громадянах традиційно залишаються земельні та кадастрові питання, реєстрація майнових прав, дозвільні процедури в будівництві. Мета проекту «STOP Корупції», який стартував нещодавно в області, – зменшити рівень зловживань у цих сферах на 70% протягом найближчих 4-5 місяців. «Боротьба з корупцією – завдання номер один для мене. Щоб не розпорошуватися і досягти ефекту, ми розпочали з трьох інстанцій – Державної архітектурно-будівельної інспекції, Держземагентства, Держреєстру», - наголошує перший заступник Київської обласної державної адміністрації Лев Парцхаладзе.
На гарячій лінії проекту «STOP Корупції» у Київській області зібралося вже багато фактів порушення прав громадян. Як приклад:
- Мешканець райцентру Сквира Іван: «Проект землеустрою щодо відведення ділянки в оренду для обслуговування житлового будинку виготовлений. Але архітектор пише відмови, посилаючись на закони, що не мають жодного стосунку до справи. Знайомі розповідали, що завжди, коли подаєш документи, потрібно вкласти конверт, бо буде відмова».
- Громадянка Світлана з Білоцерківського району: «Щоб оформити право власності на земельну ділянку, ми повинні були замовити обмір землі в конкретній фірмі. Документи від інших просто не приймали, хоча їхні послуги були на порядок дешевшими. Зіткнулася з цим ще кілька років тому, але й зараз нічого не змінилось».
- Сергій з Білої Церкви: «Два тижні витратив на те, щоб подати документи в реєстраційну службу. То якогось папірця не вистачає, то десь формулювання неправильне, то день неприймальний».
Над кожним зверненням, що надходить через форму зворотного зв’язку на сайті http://www.stopcor.kiev.ua та за номером гарячої лінії (044) 578-00-04), працюють кваліфіковані юристи. Вони разом зі скаржниками готують документи для правоохоронних органів задля встановлення справедливості.
Експерти зазначають, що зняти з людей тягар хабарництва допоможе впровадження «електронного уряду» та реальні судові справи проти нечистих на руку чиновників. Нещодавно у Броварському районі «на гарячому» спіймали керівників одного з сіл, які вимагали хабар у 350 тисяч доларів за виділення землі у приватну власність. У міліції обіцяють, що справу доведуть до суду і просять повідомляти про факти корупції.
Київщина має всі шанси стати одним з перших регіонів, де це може бути реалізовано. Так у КОДА вже виношують плани щодо створення геопорталу області, який міститиме детальну інформацію про кожну земельну ділянку, її призначення, наявні дозволи. Крім того, через портал можна буде отримати дозвільні документи на будівництво. Таким чином вирішиться одне з головних завдань – розібратися з фірмами-причепами, які тісно співпрацюють з чиновниками і допомагають «вирішувати питання» за винагороду.
Іншою не менш важливою проблемою є необізнаність громадян у процедурах.
За інформацією проекту «STOP Корупції» саме це – причина половини відмов у реєстрації. Аби подібних проблем у людей було менше, проект «STOP Корупції» за підтримки Світового банку готує інформаційні буклети, які допоможуть людям розібратися в процедурах по кожній інстанції. Також діє програма безкоштовної правової допомоги, яку можна отримати в офісах партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність»» від юристів-волонтерів. Крім того, у планах проекту – семінари для фізичних та юридичних осіб, де розповідатимуть про процедури отримання різного роду дозволів. Перші заходи відбудуться наприкінці квітня у Вишгороді та Білій Церкві. Також у квітні буде проведений круглий стіл, де буде презентована детальна програма боротьби з корупцією в області.
«Боротьба буде непростою, але на це є політична воля і велике бажання в мене особисто зрушити цю проблему з місця, – говорить перший заступник голови КОДА, ініціатор проекту «STOP Корупції» у Київській області Лев Парцхаладзе. – За 4-5 місяців ми плануємо скоротити корупцію в Державній архітектурній інспекції, Держземагентстві та Держреєстрі на 70%».
|