Днями в одному із 7 відділів Яготинського державного історичного музею – «Флігель Тараса Шевченка» відкрили Шевченківську світлицю. Будинок що свого часу був частиною маєтку князя Миколи Рєпніна — використовували як готель для його гостей. Саме тут зупинявся Тарас Шевченко під час перебування в Яготині 1843 року, потім — у 1845 та 1859 рр. Тут він писав, малював. Зокрема, його рукою були розписані стіни флігеля .
Про перебування Шевченка в Яготині написано в листах князівни Варвари. 1843 року Т.Шевченко прибув у княжий маєток, де створив копію портрета князя М. Г. Рєпніна роботи Йозефа Горнунга. У флігелі він написав російською мовою поему «Тризна» і присвятив твір Варварі Рєпніній. Щирість у стосунках Шевченка і Рєпніної переросли для княгині з дружби в кохання.
Під час перебування Шевченка в Яготині, у флігелі збиралася місцева та всеукраїнська тогочасна інтелігенція, щоб послухати твори Кобзаря.
Тож логічно що саме в цій будівлі –музеї відбулося урочисте відкриття 38-ї «Шевченкової світлиці», що прикрасила Музей новими експонатами які створеної на основі унікальних матеріалів, Ці матеріали були привезені та передані до Музею знаним мистецтвознавцем - Борисом Михайловичем Войцехівським разом з його друзями-однодумцями.
Борис Михайлович голова Комітету по створенню музею «Заповіту» у сусідньому Переяславі, радник-організатор Комітету Національної премії імені Тараса Шевченка, лауреат премії Героя України Михайла Сікорського національної спілки краєзнавців України, член спілки журналістів України, член правління громадського Комітету «Великий проект Сковорода – 3000», почесний громадянин міста Переяслав-Хмельницький та селища Чорнухи на полтавщині, державний радник юстиції 3 класу (генерал у відставці). Він створив 37 подібних світлиць не лише в Україні, а й за кордоном. Три з них розміщені в посольствах України в Іспанії, Великобританії та Білорусі.
На відкритті світлиці були присутні, студенти і співробітники музеїв району керівництво міста .
Войцехівському подяку від міста за надану допомогу у створенні «Шевченкової світлиці» в стінах Яготинського музею внесла мер міста.
У свою чергу Борис Михайлович подарував яготинцям пам’ятну медаль та унікальну книгу
Серед матеріалів і один з перших автопортретів Шевченка, який писався саме в цьому приміщенні. Широко представлений серед експонатів і київський період з життя кобзаря , і звичайно поетичні рядки великого поета.
Тож від нині Шевченківська світлиця стане для відвідувачів музею та Яготинщини як центром організації та проведення різноманітних Шевченківських, та літературно-мистецьких заходів, так і вагомим внеском в культурну спадщину регіону.
|