Людям, які живуть на одну зарплату чи пенсію, доводиться виживати. Вони невдоволені та занепокоєні і навіть обурені черговим здорожчанням продуктів харчування.
До прикладу, літр молока у супермаркеті можна купити за 16-20 грн і вище, залежно від виробника. На ринку ж від бабусь за 18 – півтори літра. Одне яйце зараз коштує більше 2 грн. , цукор – мінімум вартує 15 грн за кілограм на базарі, у магазинах ціна коливається, однак перевищує 18 гривень за пачку у 900 грам. Рис на ринку від 15-ти до 30-ти. У супермаркетах – від 20-ти до 35-ти. Ринкова ціна на гречку 30 грн., у магазині – від 25-ти гривень до 50-ти. Окремі покупці кажуть – іноді в магазинах можна знайти ціни дешевші, ніж на ринку. Наприкінці літа експерти запевняли, що цінової межі – не досягнуто,
Звідси й черговий стрибок цін та інфляція восени. За їх прогнозами: виросте комуналка, через вартість палива і газу подорожчає проїзд, одяг і взуття додадуть ще 25%, а продукти – і всі 50%. Експертами також доведено: сьогодні середньостатистична українська родина витрачає щонайменше від 50 до 55% доходу на продукти харчування. Малозабезпечені сім’ї «проїдають» 80% місячного заробітку.
Якщо порівнювати з європейцями, адже ціни у нас, як у Польщі, то їм вистачає на харчування 12-18% прибутку. Це означає, що українці фактично виживають. Лише на хліб з початку року ціна виросла на 15%.
|